Մնացորդով բաժանում
1․ Կատարի՛ր բաժանում, ապա ստուգիր ճիշտ ես կատարել այն։
Օրինակ՝
835:4=208(3 մն.)
— | 8 | 3 | 5 | 4 | Ստուգում՝ | ||||||||
8 | 2 | 0 | 8 | 208×4+3=832+3=835 | |||||||||
— | 3 | 5 | |||||||||||
3 | 2 | ||||||||||||
3 | |||||||||||||
974:9=
— | 9 | 7 | 4 | 9 | Ստուգում՝ | 108×9+2=974 | |||||||
9 | 1 | 0 | 8 | ||||||||||
— | 0 | 7 | 4 | ||||||||||
7 | 2 | ||||||||||||
2 | |||||||||||||
740:13=
— | 7 | 4 | 0 | 1 | 3 | Ստուգում՝ | 56×13+12=740 | ||||||
6 | 5 | 5 | 6 | ||||||||||
— | 9 | 0 | |||||||||||
7 | 8 | ||||||||||||
1 | 2 | ||||||||||||
5437:66=
— | 5 | 4 | 3 | 7 | 6 | 6 | Ստուգում՝ | 82×66+25=5437 | |||||
5 | 2 | 8 | 8 | 2 | |||||||||
— | 1 | 5 | 7 | ||||||||||
1 | 3 | 2 | |||||||||||
2 | 5 | ||||||||||||
2․Լրացրե՛ք աղյուսակը․
Բաժանելի | 593 | 845 | 7160 | 1372 | 2856 |
Բաժանարար | 35 | 64 | 49 | 93 | 57 |
Թերի քանորդ | 16 | 13 | 146 | 14 | 50 |
Մնացորդ | 33 | 13 | 6 | 70 | 6 |
3․ Գտի՛ր․
- Գտիր 6257 թիվը 10-ի բաժանելիս ստացվող մնացորդը։
6257:10=625 մն․7
- Գտիր 537 թիվը 100-ի բաժանելիս ստացվող մնացորդը։
537։100=5 մն․37
- Գտի՛ր 4639 թիվը 10-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը:
4639:10=463 մն․9
- Գտի՛ր 3189 թիվը 100-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը:
3189:100=31 մն․89
- Գտի՛ր 2639 թիվը 1000-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը:
2639:1000=2 մն․639
- Գտիր 8529 թիվը 10-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը։
8529:10=852 մն․9
- Գտիր 85449 թիվը 100-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը։
85449:100=854 մն․49
- Գտիր 8369 թիվը 1000-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը։
8369:1000=8 մն․369
4. Լարի առաջին կտորը երկրորդից երկար է 6 անգամ, իսկ երկրորդ կտորը երրորդից կարճ է 4 անգամ։ Որքա՞ն է այդ լարերի երկարությունների գումարը, եթե երրորդ լարի երկարությունը 96մ է։ 96:4=24 24×6=144 24+144+96=264
5. Ձեթը պահվում էր 2լ, 3լ և 6լ տարողությամբ անոթներում, ընդ որում վեցլիտրանոց անոթների քանակը 4 անգամ ավելի էր, քան երկուլիտրանոցներինը, և 2 անգամ ավելի, քան երեքլիտրանոցներինը։ Ընդամենը որքա՞ն ձեթ կար, եթե վեցլիտրանոց անոթներում եղած ձեթը 48լ էր։ 48:6=8 8:4=2 2×2=4 4×3=12 48+4+12=64
6․ Առաջին տուփում կար 103 կոճակ, երկրորդում՝ 97, երրորդում՝ 89։ Առաջին տուփից երկրորդի մեջ դրեցին 36 կոճակ, երկրորդից երրորդի մեջ՝ 22, երրորդից առաջինի մեջ՝ 21։ Դրանից հետո ամենաշատ կոճակներ պարունակող տուփում քանի՞ կոճակով ավելի եղավ, քան ամենաքիչ կոճակներ պարունակողում։ 103-36=67 97+36=133 133-22=111 89+22=111 111-21=90 67+21=88 133-88=45